Youtube, telif hakları konusunu nasıl çözümlüyor?

youtube telif hakki ihlali Youtube, telif hakları konusunu nasıl çözümlüyor?   web tasarımBir çok müşterimiz sosyal medya üzerinde sıklıkla kullandıkları Youtube hizmetinde telif hakları nedeni ile engellenen videoları hakkında bize sorularını yöneltiyorlar. Dedik ki, Antalya Tasarım Grubu olarak sadece müşterilerimize değil, tüm ilgilenenlere konu ile ilgili bazı detayları anlatalım.

Telif hakkı ihlali (copyright infringement) Youtube gibi video paylaşım hizmeti sunan servisler için oldukça önemli bir konu zira sitelerinde yayınlanan her türlü telif hakkı gerektiren materyalin kontrolünü de yapmak zorundalar. Her ne kadar Kullanıcı Sözleşmesi içerisinde bulunan maddelerde kullanıcının telif hakkı içeren materyallerin yüklenmemesi gerektiği belirtilse de, kullanıcıların kasıtlı olarak veya farkında olmadan bu tür telif hakkı içeren videoları yüklemeye devam etmeleri de doğal olarak karşılanabilir.

Yeni Çağ (Yeni Binyıl) Dijital Telif Hakkı Kanunu olarak Türkçeleştirebileceğimiz Digital Millennium Copyright Act (DMCA) maddelerine göre bu tür içeriğin oluşturacağı telif hakkı sorunlarından Youtube sorumlu tutulmamaktadır, ayrıca bu tür içeriğin hak sahiplerinin bu içerikleri kaldırma hakkı kendilerine sunulmaktadır. Her ne kadar Youtube bu yasa sayesinde “sorumlu tutulamayız” dese de, kendisine bu tür telif hakları yüzünden açılan büyük davalar nedeniyle Telif Hakkı İhlali konusunda bir çok çalışma yapmak zorunda kalmıştır.

Content ID Sistemi

Content ID sistemi telif hakkı sahiplerinin Youtube üzerinde gördükleri telif hakkı ihlali durumlarına direk olarak müdahele edebilmelerini sağlayan bir sistem olarak adlandırılabilir. Telif hakkı sahipleri Youtube’a bildirdikleri Content ID bilgileriyle kendilerine ait videolar hakkında şu işlemleri talep edebilmektedirler.

  • Engelleme
    Videonun yayından kaldırılma hakkı.
  • Takip
    Videonun yayında kalmasına izin verme, fakat videonun izlenme oranlarını ve istatistiklerini takip etme hakkı.
  • Reklam Yayınlama
    Videoda kendi Google Adsense reklam hesapları ile reklam yayınlama hakkı.

Content ID sistemi ile ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Content ID sistemi ne derecede başarılıdır dersek pek net sonuçlar elde etmek mümkün sayılmaz zira Youtube bu konuda oldukça ketum davranmaktadır. 2009 yılında pek başarılı olmadığı sonuçlar görülmüş olsa da son 3 sene içinde oldukça geliştirilmiş olan Content ID sistemi oldukça başarılı sonuçlar elde etmeye başlamıştır.

2010 yılının Aralık ayında Youtube tarafından yapılan bir açıklamaya göre Content ID sistemi ile 100 milyondan fazla telif hakkı ihlali içeren video yayından kaldırılmıştır. Ayrıca New Yorker gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre Youtube gelirlerinin %30 dan fazlası Content ID sisteminden gelmektedir.

Kullanıcı Eğitimi

Youtube kullanıcıların telif hakları ihlali konusunda daha bilinçli olması amacıyla “Copyright School” isimli bir servisi başlatarak video yüklemesi yapacak kullanıcıların nelere dikkat etmesi konusunda da eğitim programı başlatmıştır.

Videoda Copyright School hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Peki ya Adil Kullanım (Fair Use) durumları?

Geçtiğimiz senelerde Amerika’da bir anne, çocuğunun Prince isimli sanatçıya ait bir parçayla dansetmesini videoya çeker ve bu videoyu Youtube üzerinde yayınlar. Bunu gören Universal Music Group videoyu yayından kaldırtınca bu bayan konuyu mahkemeye götürür ve mahkeme kararında videoda yer alan müziğin “Adil Kullanım” çerçevesinde yer aldığı kararı çıkar.

Adil kullanım durumu oldukça belirsiz bir konudur. Halen hukukçular tarafından tartışmaları sürse de konunun belirsizliğinin ortadan kalkmasını beklemek de hayalperestlik olarak değerlendirilebilir.

Ülkemizde Youtube Sorunları

Genellikle internette her yıl “Youtube kapatıldı” başlıkları ile aklımızda yer eden Youtube servisinde nedense ülkemiz Content ID sistemini kullanmak yerine siteye erişimi engellemeyi tercih etmektedir. Bu konu bir çok yerde tartışılsa da halen bir düzenleme yapılmadığı bilinmektedir.

Ayrıca Türk kullanıcıların da Telif Hakkı İhlali konusunda vurdumduymaz davrandıkları da Youtube tarafından defalarca belirtilmiş durumdadır. Bu konuda da gereken özeni göstermek biz Youtube kullanıcılarına düşmektedir.

İçerik hakkında yorum eklemenizden veya sitemizin RSS üyeliğine katılmanızdan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Tasarım Grubu internet sitesinde paylaşılmakta olan içerik hem Digiprove hem de DMCA üzerinden lisanslanmıştır. Antalya Tasarım Grubu sayfalarında yer alan içeriğin paylaşılması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde tarafımızdan izin alınması gerekmektedir. İçeriğin izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması durumunda hukuki olarak karşılaşacağınız yaptırımları kabul etmiş sayılırsınız. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Telif Hakları ve İnternet Siteleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik sahibi (aksi belirtilmedikçe) firma kurucumuz Hakan ÖZERDEM olmaktadır. İçerik paylaşımı amaçlı izin taleplerinizi hakan(at)ozerdem.com adresine gönderebilirsiniz.

-

3 Yorum Youtube, telif hakları konusunu nasıl çözümlüyor?

Yorumlayın

Facebook

Twitter

Google Plus