Sosyal medyada paylaşım ve takipçi başarısı için 9 altın kural…

sosyal medya paylasim takipci Sosyal medyada paylaşım ve takipçi başarısı için 9 altın kural...   web tasarımGerçek hayatta katıldığınız davetlerde popüler olmakla eşdeğer bir olgu sayılabilir sosyal medya popülerliği. Popülerlik elde etmek için cezbeden, ilgi çeken kişi olmanız gerekli olduğu gibi, çevrenizdeki kişilerin de sizin sözlerinizi değerli görmesi de ön planda olmaktadır.

Bu yazımızda size Facebook, LinkedIn, Twitter ve benzeri sosyal medya ortamlarında nasıl daha ilgi çekici olabileceğiniz hakkında bazı fikirleri sunmayı hedefliyoruz. Ancak bu kuralların tamamını uygulamanız size başarıyı garantileyecek diye düşünürseniz yanılırsınız, zira önemli olan bu kuralları pervasızca uygulamaktan çok, bu kuralları doğru yer ve zamanda kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

1. Paylaşımlarınız iletişim kurmaya yönelik olmalı

Hepimiz beğendiğimiz sanatçı, taraftarı olduğumuz takım veya benzeri bir popüler isim veya marka ile ilgili gelişmelerden haberdar olup, çevremize bu konuda haber vermeyi tercih ederiz. Bu tür paylaşımlar her zaman sizinle aynı fikirleri paylaşma ihtimali yüksek olan bağlantılarınızın da bu paylaşımlarınıza reaksiyon vermesi ile sonuçlanacaktır.

Tabii bu paylaşımlarınızın yeni ve özgün olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Herkesin zaten bildiği bir olguyu yeniden paylaşmanızın ilgi çekiciliği ne derecede olacaktır, bu tartışılır.

2. Paylaşımlarınız kullanışlı olmalı

Bir bilgi, işinizi kolaylaştıracak bir kısa yol, insanların çözüm aradıkları konulara yardımcı fikirler her zaman en sık kullanılan paylaşımlar olmuştur. Ancak burada püf noktası her yerde kolaylıkla bulunabilen bilgileri paylaşmak yerine, insanların “gerçekten” işine yarayacak ve her yerde bulamayacakları bilgilerin paylaşılması olacaktır.

Yapmanız gereken, diğer kişilerin aramakla uğraşmadıkları veya zaman ayırmadıkları bir bilginin araştırılmasından ibarettir aslında. Fakat bu bilginin de gerçekten çözüm sunacağını bizzat test etmenizde fayda vardır, zira işe yaramayan bir bilgiyi paylaşmanız size yarar yerine zarar getirecektir.

3. Paylaşımlarınız diyalog kurmalı

Bir başlık sonrasında insanların cevap vererek katılım yapması, hatta karşılıklı fikir alışverişinde bulunması her zaman iyi sonuç veren bir paylaşım türüdür. New York Times tarafından 2011 yılında yapılmış bir araştırmada insanların %85 gibi bir oranının bu tür paylaşımları “en yararlı paylaşım” olarak nitelendirdiği ortaya çıkmıştır.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli olgu başlıklarınızın provokatif olmasından kaçınmak olacaktır. Her ne kadar insanların tartışması paylaşımınızı daha dikkat çekici kılsa da, kimse bir tartışmayı tekrar paylaşmayı istemez, bunun yerine oturup seyretmek onlar için daha kolay tercih edilebilir olacaktır.

4. Paylaşımlarınız insanların duygularına hitap etmeli

Yoğun halde hissettiğiniz bir duygu hakkında sessiz kalmak, konuşmaktan çok daha zordur. Pennsylvania Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, New York Times gazetesindeki haberlerden, insanları duygusal yönden etkileyecek tür haberlerin çok daha fazla viral özelliğe sahip olduğu ispatlanmıştır. Öyle ki, bu haberlerin kızgınlık ve şiddet kavramları içermesi bile virallikteki bu artışı etkilememiştir.

Burada dikkat etmeniz gereken unsur nefret yönelimi olacak içeriklerin paylaşımında artış eğiliminin daha fazla olmasına rağmen, kurumsal kimliğiniz, veya kişisel tanınırlığınız açısından uzun vadede negatif sonuçlar getireceğini unutmamanız gerektiğidir.

5. Paylaşımlarınız sizi temsil edebilmeli

Arkadaş listeniz veya markanızın takipçileri sizi daha fazla tanımak ve daha fazla paylaşımda bulunmak için listenizdeler farkındasınız değil mi? Onlara sizinle ilgili kayda değer ipuçlarını vermeniz her zaman işe yarayacaktır. Samimiyet ve şeffaflık politikası günümüzün en önemli diyalog araçlarındandır, bu araçları kullanmayı asla ihmal etmeyin.

Tabii ki bu paylaşımlarınızda samimiyet ile laubaliliği karıştırmamanız daha uygun olacaktır.

6. Paylaşımlarınız eğlenceli olmalı

Sosyal paylaşımlara şöyle bir göz gezdirin. Özellikle ülkemizde eğlenceli olana ihtiyaç daha fazladır. Bu da paylaşımlarımıza yansır. Güldüren herhangi bir öğe, bir karikatür, yazı veya fotoğraf her zaman insanlarda pozitif etki bırakmaktadır. Bu nedenle çok sık olmamak kaydıyla, sektörünüzle veya ilgi alanınızla alakalı bu tür paylaşımlarda bulunmanız, hem tanınırlığınız, hem de paylaşım açısından size oldukça avantaj sağlayacaktır.

Bu tür paylaşımları yaparken kurumsal veya kişisel olarak genel ciddiyetinizden de ödün vermemenizi tavsiye ederiz.

7. Paylaşımlarınız size değer katmalı

Özel günlerde, anılması gereken kişilerin yıldönümlerinde, ulusça tepki gösterilen olaylarda yer almanız sizi insanların gözünde daha değerli kılacaktır. Bu tür paylaşımları sakın es geçmeyin. Bu paylaşımlar en etkili silahlarınızdan birisi olacaktır.

Bu tür paylaşımlarda infial yaratacağım derken taraf olmaktan kaçının. Bu hem size, hem de markanıza büyük güven kaybı oluşturacaktır.

8. Paylaşımlarınız katılanlara kendilerini daha büyük bir olgunun parçası gibi hissettirmeli

Daha büyük bir olgunun parçası olmak nedir diye soranlara açıklayalım. En kaba tabiriyle, insanların katılmaktan gurur duyacağı, kendilerine etiket olarak yakıştırabileceği bir algı yaratıp katılımcıları kendi grubunuza, oluşumunuza dahil etmeyi sağlamak için geçerli yollardan birisidir. Bu sebeple paylaşımlarınızda insanların katılım göstermekten gurur duyacağı olguları ön plana çıkartmanız doğru olacaktır.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken, sizin için çok önemli olabilen bir şey, başkaları için itici bile olabilir.

9. Paylaşımlarınız merak uyandırmalı

Dedikodu yapmayı herkes sever, sevmiyorum diyen kişiler bile farkında olmadan başkalarını çekiştirebilirler. Burada konumuz dedikodu değil, merak olgusudur. Bu nedenle merak edilecek, ilgi çekecek paylaşımlar sizin için etkili olacaktır.

Bu tür paylaşımları yaparken, yanlı bilgilere yönlendirmek sizin için intihardan farklı olmaz bizden söylemesi.

İçerik hakkında yorum eklemenizden veya sitemizin RSS üyeliğine katılmanızdan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Tasarım Grubu internet sitesinde paylaşılmakta olan içerik hem Digiprove hem de DMCA üzerinden lisanslanmıştır. Antalya Tasarım Grubu sayfalarında yer alan içeriğin paylaşılması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde tarafımızdan izin alınması gerekmektedir. İçeriğin izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması durumunda hukuki olarak karşılaşacağınız yaptırımları kabul etmiş sayılırsınız. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Telif Hakları ve İnternet Siteleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik sahibi (aksi belirtilmedikçe) firma kurucumuz Hakan ÖZERDEM olmaktadır. İçerik paylaşımı amaçlı izin taleplerinizi hakan(at)ozerdem.com adresine gönderebilirsiniz.

-

Yorumlayın

Facebook

Twitter

Google Plus