İran’da 3 milyon banka hesabı hacklendi…

iran merkez bankasi İranda 3 milyon banka hesabı hacklendi...   web tasarımİran, internet konusunda bir faciaya karışmış durumda. Aslına bakarsanız İran bankaları dersek daha doğru olacak, çünkü en az 22 bankanın görevlilerine daha önce uyarılar yapılmış.

İran bankacılık sisteminde açıklar olduğunu iddia eden uyarıları gönderen kişinin ismi Khosrow Zarefarid. Bu bankaların yöneticilerine gönderdiği uyarıda sistemde açıklar olduğu ve kapatılması gerektiğini belirten Khosrow Zarefarid, uyarılar dikkate alınmayınca iddiasını ispatlamak için kolları sıvamış.

Halen 3 milyon civarında banka hesabı bilgilerine ulaştığı bilinen Khosrow Zarefarid’in bu hesapları en az 22 bankanın verilerinden alabildiği bilinmekte. Ayrıca bu hesaplarda hiç bir yasadışı işlem yapılmamış olduğunu da belirtmekte fayda var. Alınan bilgilerde ise banka hesap numaraları ve PIN şifrelerinin de olduğunu biliyoruz zira Khosrow Zarefarid, Facebook üzerinden “Is your bank card between thease 3000000 cards?” başlığı ile duyurduğu bağlantıda bu hesapların listesini de yayınlamış durumda. Art niyetli olanlara üzücü haberi verelim, hesap numaraları aleni olarak da verilmemiş. Listenin yayınlandığı internet sitesine de bu adresten ulaşabilirsiniz.

Saderat, Eghtesad Novin, ve Saman isimli bankalar kullanıcılarına cep telefonu mesajı göndererek PIN şifrelerini değiştirmeleri için uyarı yaptılar, dahası İran Merkez Bankası konuyla ilgili olarak şifrelerin değiştirilmesinin aciliyetini bildiren bir duyuru yapmış durumda. Uyarı ülkenin televizyon kanallarında yayınlanmaya devam ediyor.

Bazı bankaların ise çaresizce bu hesap numaralarını geçici olarak bloke ettiklerini de ekleyelim.

Tam 1 sene önce Khosrow Zarefarid uyarısında ispat amaçlı olarak 1000 adet banka hesap bilgisini de göndermiş olduğu halde kulak asmayan yöneticilere karşı oldukça büyük bir gövde gösterisi yapan Khosrow Zarefarid’in halen İran’da olmadığı belirtilmekte.

İçerik hakkında yorum eklemenizden veya sitemizin RSS üyeliğine katılmanızdan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Tasarım Grubu internet sitesinde paylaşılmakta olan içerik hem Digiprove hem de DMCA üzerinden lisanslanmıştır. Antalya Tasarım Grubu sayfalarında yer alan içeriğin paylaşılması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde tarafımızdan izin alınması gerekmektedir. İçeriğin izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması durumunda hukuki olarak karşılaşacağınız yaptırımları kabul etmiş sayılırsınız. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Telif Hakları ve İnternet Siteleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik sahibi (aksi belirtilmedikçe) firma kurucumuz Hakan ÖZERDEM olmaktadır. İçerik paylaşımı amaçlı izin taleplerinizi hakan(at)ozerdem.com adresine gönderebilirsiniz.

-

Yorumlayın

Facebook

Twitter

Google Plus