Google şaka gibi bir ceza aldı…

google fcc ceza Google şaka gibi bir ceza aldı...   web tasarımFCC - The Federal Communications Commission, Google aleyhine açılan davada öyle bir ceza verdi ki, sanırız Google yetkilileri minnettar olmuşlardır.

Davanın konusunu hatırlatmak gerekirse, Google Street View için kullandığı araçlar aracılığı ile kişisel e-mail adresi ve benzeri bilgileri kanuna uygun olmayan şekilde edinmekle suçlanmaktaydı.

Uzun süre konuşulan bu davada sonunda karar verildi, fakat verilen ceza sadece 25bin Amerikan Doları olarak açıklandı. Bu cezanın Google için nasıl algılanabileceğini dilerseniz hesaplayalım.

Google, geçtiğimiz sene 37.9 milyar dolar kar ettiğini açıklamıştı. Bünyesinde tam zamanlı olarak çalışan kişi sayısının da 32bin kişiden fazla olduğu biliniyor, tabii bu çalışanlarının yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını da kendi bünyesinde karşıladığını da hatırlatalım.

Şimdi ufak bir hesap yaparsak, Google kişi başı günde 1$ masraf yapsa zaten bir öğle yemeği zamanında bile bu cezadan daha fazla harcama yapmakta…

Şimdi de gelelim bu davada söz konusu olan bilgi toplama faaliyetinin nasıl gerçekleştiğine…

Google, Street View uygulaması için kullandığı araçlar ile yerleri belirlemek için çevresindeki kablosuz (WiFi) ağların veri akışlarını da kontrol ediyordu. Bu kontrol esnasında da, anlık olarak ağ üzerinde bulunan tüm verilerin Google tarafından alındığı saptanmış durumdaydı. Yani o anda bir email mesajı da, taşınmakta olan dosyalar da Google bilgisayarlarına kaydedilir durumdaydı.

Google tarafından bu bilgilerin kullanıldığına, hatta gözden geçirildiğine bile dair herhangi bir olgu görülmemesine rağmen, dava açıldı. Eğer bu davada Google suçlu bulunsaydı verilecek cezanın Google firmasının tüm mal varlığından bile daha fazla olabileceği ihtimalleri konuşulmaktaydı fakat FCC tarafından yapılan açıklamaya göre olayda kasıt olmadığı, ve durumun da yasal koşullar çerçevesinde değerlendirilebileceği belirtildi.

Verilen ceza ise soruşturma açılmasına neden olmaktan kaynaklanıyor, ki verilen cezanın da bu tür bir durum için en üst seviyede olduğunu da hatırlatalım.

İçerik hakkında yorum eklemenizden veya sitemizin RSS üyeliğine katılmanızdan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Tasarım Grubu internet sitesinde paylaşılmakta olan içerik hem Digiprove hem de DMCA üzerinden lisanslanmıştır. Antalya Tasarım Grubu sayfalarında yer alan içeriğin paylaşılması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde tarafımızdan izin alınması gerekmektedir. İçeriğin izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması durumunda hukuki olarak karşılaşacağınız yaptırımları kabul etmiş sayılırsınız. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Telif Hakları ve İnternet Siteleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik sahibi (aksi belirtilmedikçe) firma kurucumuz Hakan ÖZERDEM olmaktadır. İçerik paylaşımı amaçlı izin taleplerinizi hakan(at)ozerdem.com adresine gönderebilirsiniz.

-

Yorumlayın

Facebook

Twitter

Google Plus