Foursquare ile Google Maps ortaklığı bitti…

foursquare google maps Foursquare ile Google Maps ortaklığı bitti...   web tasarımYıllardır Google Haritaları (Google Maps) yazılım geliştiriciler ve yayıncılar için ideal kullanımı ve kolay entegrasyonu ile değişilmez bir unsur olmuştu. Bir çok internet sitemizde de Google Haritalarını biz de kullanıyorduk ancak Kasım ayında yapılan bir açıklama ile Google Maps API v3 ile Google Haritalarının kullanımına belirli sınırlandırmalar geldiği ve aylık ücretsiz kullanım sınırı geçildiğinde gösterim başına ücret alınacağı haberi bu unsurdan vazgeçilmesi gibi durumları da beraberinde getirdi. Konuyla ilgili blog yazımızı bu adreste okuyabilirsiniz.

Google tarafından yapılacak bu sınırlamalara göre yeni Google Map API kullanan internet sitelerinin bu haritaları günlük 25000 gösterim hakkı bulunuyor, bu sınır sonrasında her 1000 gösterim için maliyet 4$ oluyor. Google bu açıklamadan sonra yenilikten etkilenecek 4000 adet müşterinin olduğunu belirtmişti, ki bu müşterilerin de yaptıkları hesaba göre bir ayda gösterim maliyetleri yüzbinlerce doları bulabilecekti.

Google Map API kullanımına ilk olmasa da elveda demesi en etkili olacaklardan birisi şüphesiz ki Foursquare olmaktaydı ve geçtiğimiz gün bu elveda söylemini Foursquare gerçekleştirdi. Foursquare bu açıklamada artık Google Maps sistemi yerine OpenStreetMap verileri ile MapBox sistemini kullanacaklarını bildirdi. Açıklamada haritalar dışında bir değişikliğin olmayacağı da belirtiliyor, yani o sevdiğiniz Foursquare tasarımında bir değişiklik olmayacak.

Foursquare değişikliğinden hoşnut olmayanları bir kenara koyarsak pek de kötü bir tercih yaptıklarını söyleyemeyiz. Aslında Bing Maps biraz daha iyi yaklaşımlar sergilese büyük bir müşteri potansiyeline sahip olabilirdi ancak lisanslama konularındaki sert koşulları onları tercih edilir olmaktan çıkartacak derecede katı diyelim. Ayrıca Bing Maps ücretli olması ile yine iyi bir alternatif olamıyor.

Bir başka alternatif olarak DeCarta hem Google Maps kadar pahalı değil, hem de kullanım şartları daha esnek görünebilir. Ayrıca Mapquest Open StreetMap destekli olarak ücretsiz kullanılabilirken, ücretli versiyonunda veri sağlayıcı kaynaklarını da kullanma imkanı sunabiliyor.

Nokia/Navteq Ovi Maps aslında iyi bir alternatif olabilir gibi görünse de, şimdilik ücretsiz olması ve ileride ücretlendirmelerinin nasıl olacağı konusundaki belirsizlik onların da elini güçlü kılmamakta. Aslına bakarsanız başka alternatifler de sıralayabilir, fakat hiçbirisi bu saydıklarımız kadar yeterli görünmüyor.

Görünen o ki, bir çok hizmet sağlayıcı Google Maps alternatifi arayışında Foursquare tarafından yapılan seçimden etkilenecek. Tabii bu durum Google Maps müşterilerinin de sayısında ciddi bir azalmanın beklentisine yol açıyor. Aslında ele alınabilecek bir çok unsur var ama bunların gelecekte ne gibi etkiler yaratacağını zaman içinde göreceğiz.

Antalya Tasarım Grubu’nu Foursquare üzerinde ziyaret etmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İçerik hakkında yorum eklemenizden veya sitemizin RSS üyeliğine katılmanızdan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Tasarım Grubu internet sitesinde paylaşılmakta olan içerik hem Digiprove hem de DMCA üzerinden lisanslanmıştır. Antalya Tasarım Grubu sayfalarında yer alan içeriğin paylaşılması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde tarafımızdan izin alınması gerekmektedir. İçeriğin izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması durumunda hukuki olarak karşılaşacağınız yaptırımları kabul etmiş sayılırsınız. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Telif Hakları ve İnternet Siteleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik sahibi (aksi belirtilmedikçe) firma kurucumuz Hakan ÖZERDEM olmaktadır. İçerik paylaşımı amaçlı izin taleplerinizi hakan(at)ozerdem.com adresine gönderebilirsiniz.

-

Yorumlayın

Facebook

Twitter

Google Plus