Facebook arama konusunda ne derecede ciddi?

facebook arama guncelleme Facebook arama konusunda ne derecede ciddi?   web tasarımBir çok kullanıcının Facebook üzerinde arama yaptığında aldığı sonuçlardan memnun olmadığı bilinen bir gerçek. Özellikle ilginiz dahilinde olan sonuçların yerine alakasız sayfa ve profillerin karşımıza çıkması da bu olayı kanıtlar gibi bir hal almakta.

Özellikle son zamanlarda Timeline gibi değişikliklerle öne çıkan Facebook, Business Week içeriğinde yayınlanan haberde arama konusunda da gelişmeler yapacağının sinyallerini veriyor. Daha önceleri Google takımında yer alıp, Facebook ekibine transfer olan Lars Rasmussen, Facebook içeriğinin daha iyi indekslenmesi ve kullanıcılara daha ilgili sonuçların sunulması için çalışmalara başladıklarını belirtiyor.

facebook arama1 Facebook arama konusunda ne derecede ciddi?   web tasarımArama konusundaki gelişmelerin daha iyi kullanılırlık sağlamasının yanısıra, Facebook tarafından göz ardı edilemeyecek bir PPC reklam mecrası haline gelmesi de söz konusu olabilir. Anahtar kelimelerle ilgili reklam satışı söz konusu olabilir, veya bu aramalara sponsor reklamlar alınabilir. Tabii ki bu gelişmelerin ne olacağı konusu sadece tahmin edilebilir durumda olsa da, Facebook ile Google arasında arama konusunda bir rekabet oluşmayacağı şimdiden bir çok otorite tarafından belirtiliyor.

Facebook üzerinde sadece Şubat ayında (2012) 336 milyon arama yapıldığını belirtmemiz bile nasıl bir reklam mecrası ile karşı karşıya olunduğunu gösterir durumda.

İçerik hakkında yorum eklemenizden veya sitemizin RSS üyeliğine katılmanızdan memnuniyet duyacağız. Ayrıca bize buradan ulaşabilirsiniz.

Antalya Tasarım Grubu internet sitesinde paylaşılmakta olan içerik hem Digiprove hem de DMCA üzerinden lisanslanmıştır. Antalya Tasarım Grubu sayfalarında yer alan içeriğin paylaşılması için Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde tarafımızdan izin alınması gerekmektedir. İçeriğin izinsiz kullanımı ve alıntı yapılması durumunda hukuki olarak karşılaşacağınız yaptırımları kabul etmiş sayılırsınız. Konu ile ilgili detaylı bilgiye “Telif Hakları ve İnternet Siteleri” başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik sahibi (aksi belirtilmedikçe) firma kurucumuz Hakan ÖZERDEM olmaktadır. İçerik paylaşımı amaçlı izin taleplerinizi hakan(at)ozerdem.com adresine gönderebilirsiniz.

-

Yorumlayın

Facebook

Twitter

Google Plus