Arama Motoru Optimizasyonu

Bu bölümde SEO işlemleri konusunda uzman Hakan Özerdem‘in makalelerinden faydalanılmaktadır.

Google’a girin ve “arama motoru optimizasyonu” yazın. İlk 100 sırayı incelerseniz bir çok sitede şu ibareyi göreceksiniz.

“İSTEDİĞİNİZ KELİMEDE 1 NUMARA OLUN”

Beni ve bir çok bilişim uzmanını hayretler içinde bırakan bir fütursuzluk ile bir çok SEO işlemi yaptığını iddia eden firma ve şahıs, kontrolü kesinlikle kendi ellerinde olmayan bir ortamda (burada Google arama sitesinden bahsediyoruz) bir siteyi alıp hemen ilk sıralara yerleştireceklerini iddia etmekteler.

Öncelikle şunu asla gözardı etmeyin. SEO (Search Engine Optimisation) işlemi sayfanıza gereksiz ve anlamsız binlerce satır kod doldurup, bir çoğu hile ve hurda yollarla siteleri en üst sıraya çıkartmak anlamına gelmez. SEO işlemi bir sitenin ziyaretçi sayısını ve site sahibi firma veya şahsın siteden beklentilerini karşılamak için yapılan topyekün çalışmalara denir.

SEO işleminde temel unsur içeriktir. Eğer “web tasarım” ile ilgili bir sayfa hazırlıyorsanız, sayfa kodlarına web tasarım ile ilgili anlamsız binlerce anahtar kelime (keyword) doldurmanız size kod kirliliğinden başka hiç bir şey kazandırmaz. Şöyle örnek verelim. Bu yazıyı okuduğunuz site şu anda 40 sayfadan oluşmasına rağmen “antalya web tasarım” kelimesinde Google’da 1. sıradadır. Eğer sayfa kodlarını incelerseniz çok fazla anahtar kelime kullanmadığımı da göreceksiniz.

Peki nedir bir sayfaya değer katanlar?

İÇERİK!!!

Özgün bir içerik daima en büyük avantajdır. Eğer sitenizin konusu ile ilgili paylaşacak bilginiz varsa hiç durmayın. Ekleyin sitenize. Düzgün anlatımı olan, herhangi bir yerden çalıntı yapılmamış, bir yerden alıntı yapılıp sadece eşanlamlı kelimelerle değişim yapılmamış bilgiler her zaman sizi ön plana çıkarır. Dahası bu SEO uzmancıkları sizin sitenizden alıntı yaptıkça, sizi kaynak olarak göstermeseler bile, yazının orjinali ilk sizin sitenizden yayınlandığı için çok az da olsa sıralamalarda yükselmenize katkıda bulunacaktır.

Eğer içeriğinizin özgün olduğunu düşünüyorsanız, makalelerinizi tescil ettirin. Bununla ilgili bir çok site var, fakat en kolayı makalenin çıktısını kendinize noter üstünden tasdikletmek olacaktır. Bu tür durumlarda hukuki yaptırım gücünüzle sizin sitenizden çalıntı içerik kullanan firma veya şahısları bundan vazgeçirebilirsiniz.

Özgün bir içerik ziyaretçilerin de size daha fazla önem vermesini sağlayacaktır. Hangi kaynaktan, hangi arama kelimesinden, ne yolla gelirse gelsin bir ziyaretçi kendisine sunulan ortamdan memnun değilse sitenizden çıkıp gidecektir.

LİNK POPÜLERLİĞİ

Bu SEO işlemleri yapan bir çok kişinin tartışma konusu bir olgudur. Kimi sadece Page Rank’i yüksek ama kendi konusuyla alakasız sitelerle link alışverişinde ısrar edip devamlı olarak sorunlar yaşarken, kimileri de bizim gibi içeriğine değer verip, teşekkür bazında bu içeriğe link veren sitelerden link almayı daha uygun görecektir.

Eğer kısa sürede, binbir takla atarım, sitemi de üst sıraya çıkartırım, gerisi benim için önemli değil diyorsanız hemen bu yazıyı kapatın derim. Kendinize uygun site bulmak için Google’da “wep desing” yazın, ve karşınıza çıkacak ilk WEPMASTER forumuna dalın. Orada çok daha mutlu olacağınıza emin olabilirsiniz.

Bir sitenin link popülerliğinin etkili olabilmesi tamamen kendi konusunda sitelerden link alması ve mümkünse link takası olarak değil, sadece kendi sitesine link verilmesi durumunda ortaya çıkar. İnternette bulabileceğiniz bir çok hit değişimi sitesinde alacağınız linklerde sizden ana sayfanıza kodlar eklemenizi isterler. Evet bu bazı durumlarda işe yarayabilir, zira kendi sitemizde de buna benzer 4 adet link bulunmakta, ancak sadece link takası yapacağınız yerlerin Page Rank değerleri buna değerse.

Eğer ozon tedavi ile ilgili bir siteniz varsa ve gidip cinsel ürünlerle ilgili bir siteden link takası yaparsanız bunun size etkisi pozitif olmak yerine negatif olacaktır. Şu anda bu tür dertlerden muzdarip bir çok kişiden “bizi kurtarın” telefonları alıyoruz.

Ayrıca para ile link satın almaya yanaşmamanızı öneririm. Sitenizin link popülerliği 1 günde 100 linkten 3000 linke çıktığı anda Google aptal olmadığını size sıralamadaki düşüşünüzle çok kötü bir anı olarak yaşatacaktır. Dahası bu linkleri aldığınız süre bittiğinde siteniz daha da kötü sıralamalara düşecektir.

PAGE RANK

Kimisi için önemsiz kalacak bir olgu bu. Page Rank sitenize Google tarafından verilen değerdir ancak Google’ın kendi Page Rank’i 8 iken Yahoo’nun 9 olması Google’ın sıralamada Yahoo’ya öncelik vereceği anlamına gelmez. Hakeza sizin siteniz de isterse PR 5 olsun, hiç PR almamış bir site bile sizin üstünüzde sıralamalarda çıkabilir.

SOSYAL MEDYA

Facebook, Twitter, LinkedIN gibi sosyal platformlar belki sizin için çok yakın görünmüyor olabilir, ancak şu bir gerçek ki, günümüzün en etkili reklam mecraları haline gelmişlerdir. Sitenize ziyaretçi akınını güncelleme sorunu yaşamayan internet siteleri ile yapmanız ve bu sitelerin bu sosyal mecralarla iletişim içinde çalışması size arama motorlarında başarıyı sağlayacaktır.


Facebook

Twitter

Google Plus