Antalya Tasarım Grubu - Web Sitesi Tasarım    ATG - Genel Bilgi Sayfaları Geri Ileri
CGI hakkında ön bilgi
CGI nedir, ne işe yarar?
Kişisel web server kurulumu
Programların çalışabilmesi için gerekli kodlar
Ekrana yazdırma ve ilk program
Perl diline giriþ
Değişkenler
Splice ve split fonksiyonlarý
Formları kullanma
Çevre değişkenleri
Döngüler
Mantıksal sınama
Matematiksel işlemler
Dosya işlemleri
Alt programlar
Bulma ve değiştirme
Web üzerinden mail gönderme
Perl ile dizin işlemleri
Cookie'ler
Modüller, modül kullanımı ve require
Yazılma sonrası işlemleri
Güvenlik
Upload
Lisans konularý
Programların lisansı ve copyrigth haklarý
Linkler
Perl ile ilgili Türkce ve yabancı linkler
Bu döküman hakkında
Bu döküman hakkında
Antalya Tasarım Grubu - Web Tasarim Hizmetleri - Hosting (Barindirma) Islemleri - Alan Adi Islemlerii

Yazılan programların web alanına gönderilmesi :

Kendi yazdığınız ya da başkası tarafından yazılmış hazır programların internet'te sağlıklı olarak çalışabilmesi için FTP programı ile gönderilirken bir takım ayarların yapılması gereklidir.

Dosyaları ASCII olarak gönderin :

Yazdığınız CGI programlarını (*.cgi ya da *.pl) ve bu program içerisinde kullandığınız veritabanı dosyaları (*.txt, *.dat...) delenmemiş metin tabanlı yani ASCII dosyalardır. Bunun windows işletim sisteminde çalışan server'larda bir önemi olmasa da Linux işletim sistemi bulunan bir bilgisayarın server'ı için ASCII ve BINARY gönderilen dosyalar farklı şeyler ifade eder. Eğer bir cgi dosyası ASCII olarak değil de BINARY olarak gönderilirse internet alanında Internal Server Error (hata 500) hatası alınır.

Cute FTP ile CGI dosyaları gönderilirken varsayılan ayarlarla çalışılıyorsa herhangi ek ayar yapmanıza gerek yoktur. Cute FTP dosyaları göndrirken ASCII - BINARY ayrımı yapar ve dosyanın türünü anlar, ona göre gönderir.

Wise_FTP programını kullanıyorsanız CGI programlarını gönderirken sağdaki büyük pencerenin en altındaki radyo butonlardan "ASCII" butonunun işaretli olduğuna dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde eğer resim, müzik ya da sıkıştırılmış ZIP dosyası gönderiyorsanız "Binary" seçeneğini işaretlemelisiniz.

Diğer FTP programlarında da dosyaları gönderme esnasında ya da dosyaların gönderileceği server'a bağlanma esnasında yapılacak bir ayar mutlaka vardır.

Chmod ayarı :

Chmod Unıx sistemlerde dosyalara izin hakkı (permissions) vermeye yarayan bir komuttur. Unıx sistemlerde dosyalara 3 tür izin verilebilir.

Bunlar;
okuma (read), yazma (write), çalıştırma (execute) dir. chmod ayarı ile CGI dosyalarımızın ve içindeki şifre gibi bilgilerimizin güvenliğini sağlayabiliriz. CGI dosyaları genelde 755 chmod ile çalışırlar. Bunun anlamı; sahibi için okuma, yazma çalıştırma, diğerleri için ise okuma ve yazma anlamına gelir. Başka birisi serverınızdaki CGI dosyalarını silemez, içeriğini göremez ve değiştiremez. sadece çalıştırabilir. Veri dosyaları genelde CGI dosyalarının form vasıtasıyla gönderdiği bilgileri depolama amacıyla kullanılır. Genelde chmod'ları 644 ya da 666'dır. sadece yazılıp okunma izinleri vardır, çalıştırılamazlar.

Cute FTP programı ile dosyayı gönderdikten sonra dosyaya chmod ayarı yapmak için dosyaya sağ tıklayıp "chmod" yazan bölümü tıklayın ve çıkan pencerede dosyaya vermek istediğiniz chmod'u yazın.

Wise FTP ile chmod ayarı yapmak için dosyaya bir kere sol tıklayarak seçili hale getirin, sonra sağ tıklayın ve "chmod" yazan yere bir kere tıklayın, çıkan pencereye vermek istediğiniz değeri yazın.


Eğer web alanına gönderdiğiniz bir CGI programını browser üzerinden çalıştırmak istediğinizde "Internal Server Error" hatası alıyorsanız şu ihtimalleri gözden geçirin ;

  • Perl yolu (shebang) yazılmışmı, doğru mu?
  • Dosya ASCII olarak gönderilmiş mi?
  • Chmod ayarı yapılmış mı, Doğru mu?
  • Dosyanın içinde bulunduğu dizinin CGI/Perl programları çalıştırma izni var mı?

CGI/Perl programcılarının ya da hazır programları kullanan kişilerin dosyaları web alanına upload etmesi esnasında en çok yaptıkları hata bunlardır.

Windows server'larda dosyaları direk klasörden klasöre taşıyabilirsiniz. ASCII - Binary olması farketmez zaten böyle de bir ayar yoktur. Ayrıca chmod ayarı yapmanıza da gerek yoktur.
p